INTERVIJA / MODES DIZAINERE BAIBA LADIGA

25-09-2014

 

Dizaineri un mākslinieci Baibu Ladigu jau varam dēvēt par vienu no latviešu modes veterāniem – viņas stils ir ekscentrisks,  pārliecinošs un nepārprotams. Viņu joprojām iedvesmo 6 aizvadītie gadi Šanhajā, kur valda pavisam cits dzīves stils un ātrums,  tāpat arī gaume un ģērbšanās stils. Jaunākos Baibas iedvesmas augļus un pašu pirmo ikdienā valkājamo kolekciju būs iespēja redzēt 2.oktobrī, Riga Fashion Mood ietvaros. Par to visu un vēl ….

KĀPĒC MODES DIZAINS? Esmu no Jelgavas un tur jau kopš 4. klases gāju uz zīmēšanas un gleznošanas nodarbībām. Vēlāk atvērās modes nodaļa, tad es pieteicos tur. Vēlāk nāca LMA. Mode sevī ietver gan vizuālo stilu, gan kultūru, gan tekstilu, man tas patīk. Es pat nezinu, ko citu varētu darīt, ja nebūtu modes biznesā.

 

KAS TEVI IEDVESMO? Pie manis iedvesma atnāk tāpat vien – eju pa ielu, kaut ko ieraugu, iedomājos, ka varētu taču tā. Taču citreiz paiet ilgāks laiks. Manas kolekcijas nav bijušas valkājamas ikdienā, tās parasti bija apskatāmas izstāžu zālēs vai muzejos, tikai pēdējā, kura būs skatāma arī Riga Fashion Mood, ir valkājama ikdienā.

KĀDUS IESPAIDUS ATVEDI SEV LĪDZI NO ŠANHAJAS? Iespaidi ir grandiozi! Ķīnas bagātā kultūra, tur dzīvojošie cilvēki, arī tas, ka tur ražo visu, ko vien var iedomāties, tiešām – visu, sākot ar lētāko un beidzot ar dārgāko un high fashion lietām. Šanhaja ir laba vieta, kur atrast savu stilu, jo piemērīt un redzēt var visu neiespējamo. Tas atstāj milzu iespaidu.

KĀDS IR ĶĪNIEŠU STILS ATŠĶIRĪBĀ NO, KO VARAM NOVĒROT,PIEMĒRAM, RĪGAS IELĀS? Ir tāds blogs – chinesepeoplehavenostyle.com, tur arī visu var apskatīt. To gan nevar attiecināt uz visiem, jo ir ļoti gaumīgi ģērbtas sievietes un vīrieši, taču var redzēt pilnīgi trakus salikumus- viens iet pidžammā uz veikalu, citam aktuālas brilles bez stikliņiem, citam vēl kaut kas. Vēl viņiem aktuāli ir Louis Vuitton un citi brendi, bet neatbalsta vietējos dizainerus valkājot viņu apģērbu, tas ir skumji.

PAVISAM DRĪZ DODIES UZ PARĪZI, KAS TUR NOTIKS? Pirmo reizi savu kolekciju izstādīšu šovrūmā. Potenciālie klienti, tas ir, veikali, var nākt un apskatīt, aprunāties ar dizaineru. Viena lieta ir pārdot lietas online veikalā, taču pavisam cits, kad klients var pieskarties lietām, aptaustīt tās, redzēt klātienē. Tas daudz ko nozīmē. Šogad no Latvijas brauc 3 – 4 dizaineri.

 

KO TU UZSKATI PAR SAVIEM 3 VISLIELĀKAJIEM SASNIEGUMIEM VISU DARBĪBAS GADU LAIKĀ? Pavisam noteikti tā ir mana pirmā kolekcija, jo ar to viss sākās. Nozīmīgs tajā visā ir draugu atbalsts. Otrs sasniegums noteikti ir Ķīna, jo tur pavadītie gadi mainīja mani, manu domu gājienu un skatu uz dzīvi, viedokli par stilu un visu, kas notiek man apkārt. Kā pēdējo minēšu visas trīs lietas, kuras daru – modes dizains, stila veidošana un modes ilustrācija, tas ir mans sasniegums. Ar modes ilustrāciju nodarbojos vismazāk, taču man tas patīk, jo tas nes gandarījumu un prieku.

KO TU VISVAIRĀK NOVĒRTĒ CILVĒKOS? Viennozīmīgi, labestību. Cilvēkam ir jābūt labam, jāizpauž sevi labi, jābūt iejūtīgam pret citiem, cilvēcīgam. Nesavtīgs. Nesen biju bērēs, un tur par aizgājēju katrs stāstīja to, cik viņš bijis godīgs, izpalīdzīgs, labsirdīgs un cilvēcīgs. Tā ir īstā lieta.

VAI TU DOMĀ, KA VARĒTU ATKAL KĀDU LAIKU DZĪVOT ĀRZEMĒS? Jā, bet tas noteikti būtu kaut kur citur, ne vairs Ķīnā, vai citur Austrumos. Tur esmu bijusi un redzējusi, gribētu citur.

CIK SVARĪGA IR “MĀJU” SAJŪTA? Es nepieķeros lietām, jo tā ir vieglāk dzīvot. Tā, lai var visu sapakot un doties tālāk, lai neesi piesiets kaut kam. Nav obligāti jāpērk dzīvoklis, var taču īrēt, un, ja nu jādodas tālāk, ir vieglāk aiziet. Cilvēkiem jau tā ir īss mūžs, lai pārlieku piesaistītu sevi un domātu par materiālām lietām.

KAS IR LIELĀKĀ ATKLĀSME VISOS ŠAJOS GADOS, KAS PAVADĪTI MODES BIZNESĀ? Šī pasaule ir pasaka. Tu nāc uz darbu un spēlējies, tas ir kā teātra uzvedums, sajūta, ka dzīvo izdomātā vidē un spēlē citu dzīvi. Taču ir interesanti.

FOTO : Baibas Ladigas arhīvs

Sagatavoja Kristīne Šeiko, stilsbeztabu.lv viesautore

Komentēt2012 | STILS BEZ TABU