Karnevālam gatavi?

10-02-2014

Vai esat ikgadējam Latvijas Mākslas akadēmijas karnevālam gatavi? Mēs vēl cītīgi gatavojamies un, lai smeltos vēl vairāk iedvesmas un ķertu sajūtas, devāmies uz akadēmiju, lai tiktos ar 76. karnevāla “Pirmsākums” organizatori Aneti Krišjānovu. Anete mums izrādīja akadēmijas telpas, pastāstīja par idejām, kuras tiks realizētas, iepazīstināja ar savu lielisko palīgu komandu, kā arī atrādīja tērpus no iepriekš notikušajiem karnevāliem, kas patiesi iedvesmoja un raisīja idejas šī gada tērpam.

Jāatzīst, ka nevaram sagaidīt nedēļas nogali un karnevālu, lai novērtētu to, kā šoreiz mūs pārsteigs akadēmijas telpu izmaiņas un apmeklētāju trakie tērpi. Taču vēl brīdi paciešamies, tagad izlasam interviju ar Aneti – viņa mums pastāstīja, ko viņai nozīmē Pirmsākums, kā notiek karnevāla organizēšana, kā arī, kas būs iespaidīgākais šī gada karnevālā.

 

Kāpēc tieši Pirmsākums?

Pirmsākums ir vārds, kurš uzreiz sevi neatklāj. Izdzirdot vārdu uzreiz netop skaidrs, kādu tērpu veidot un kādos tēlos šajā naktī pārtaps Latvijas Mākslas akadēmija. Tas ir pats lieliskākais šajā nosaukumā, jo tas vieš pārdomas, un es pieļauju, ka neiespējamākie koncepti karnevāla naktī būs sastopami akadēmijas daudzajās telpās. Protams, šis temats ir apskatāms arī caur humora prizmu, nepieejot tēmai pārāk nopietni.

Katru gadu karnevāla nosaukums tiek noskaidrots akadēmijas studentu Facebook aptaujā – studenti iesūta savus nosaukuma variantus. Šī gada nosaukuma autore ir Karīna Pedčenko.

 

 

Ko nozīmē Pirmsākums Tev?

Pirmsākums man nozīmē iespēju apstāties un atskatīties uz sevi un savām domām. Taču arī vienlaicīgi skatīties uz priekšu, jo nav iespējams vērot tikai pagātnes notikumus, bez tālākās iztēlošanās. Tādēļ man šķiet svarīgi saprast, kas veido mani, jo tas veido arī manu nākotni.

Un kas ir Pirmsākums karnevālam?

Pašam karnevālam tā ir atgriešanās pie saviem sākumiem, tā ir mērķauditorijas maiņa – atgriešanās pie sākotnējās leģendas par mistisko pasākumu Latvijas Mākslas akadēmijā, kura laikā elpu aiztur visa Rīga ,un šajā naktī notiek notikumi, kuri kļūst par visa gada trakāko stāstu avotu.

 

 

Kad sākas karnevāla organizēšana un kā tas notiek? Kā pati līdz tam nonāci?

Karnevāla organizēšana sākas mākslinieciski laiski aptuveni oktobra mēnesī. Zināmas grūtibas sagādā tas, ka katru gadu pasākumu organizē pavisam jauni cilvēki – nav lielas un praktiskas zināšanu bagāžas, taču arī to mēģinam šogad labot, nākošajiem rīkotājiem nododot gatavas iestrādes, lai pasākuma kvalitāte tikai augtu. Tas gan attiecas tikai uz pasākuma tehnisko pusi, mākslinieciskā puse nekad problēmas nav sagādājusi – katrs karnevāls ir košs un vienreizēji atšķirīgs no citiem. Karnevāls nav paredzams un to veido gan organizatori, gan arī paši viesi, kuri ar saviem tērpiem un prieku atrasties pasākumā to padara par unikālu un neatkārtojamu. Karnevālu organizē LMA studenti no dažādām nodaļām, tāpat pievienojas dažādu kursu studenti, kuri veido dekorācijas. Karnevāls no sākuma līdz galam ir studentu prāta un roku darbs. Tā ir milzīga izstāde, koncerts – tas ir vienas dienas mākslas festivāls.

Vai šogad būs kādas būtiskas izmaiņas organizatoriskā ziņā? Vai vispārīgi vērā ņemamas izmaiņas salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem?

Šogad radikālas izmaiņas veiktas pasākuma infrastruktūras plānojumā – garderobes izvietotas divos stāvos – ēkas pirmajā un pagrabstāvā. Tie, kas apmeklējuši iepriekšējos karnevālus atceras, ka vienmēr bijusi problēma piekļūt garderobēm, tādēļ šogad šis jauninājums ieverojami atvieglos cilvēku plūsmas pārvietošanos ēkā. Ņemot vērā, ka februārī vienmēr karnevāla viesiem nākas sakostiem zobiem paciest salu un vēju, esam parūpējušies par sildītājiem pie ieejām, kā arī būs pieejamas siltās āra labierīcības.

 

 

Ko Tu sagaidi no šī karnevāla?

Es no šī karnevāla sagaidu gaišu un sirsnīgu atmosfēru, kvalitatīvu mūziku un mākslinieciski radošas aktivitātes. Es zinu, ka būs iespēja satikt dažus sen neredzētus draugus un būs ļoti daudz nepārspējamu tērpu. Vislabāk man patīk karnevālu izdzīvot divreiz – esot tajā un pēc tam skatoties foto un video reportāžas.

Kas, Tavuprāt, būs iespaidīgākais, ko šogad redzēt karnevālā?

Manuprāt, iespaidīgākās būs dekorācijas, kurām jau sagatavotas skices un materiāli jau atvesti un noslēpti akadēmijas pagrabā. Esmu ieskatījusies plānos un mani pašu pārsteidza nopietnība, ar kuru tiks veidotas gaiteņu dekorācijas, pilnībā izmantojot ēkas īpatnības – augstos griestus. Taču visiespaidīgākā ir kopsajūta, ko veido cilvēki, mūzika un dekorācijas. Tā ir unikāla simbioze. Burvība, kuras dēļ karnevāls notiek gadu no gada.

 

Detalizētāka informācija par pasākumu – karnevals.lma.lv

 

FOTO: Rita Antonova, kā arī publicitātes materiāli

Sagatavoja Rita Antonova, stilsbeztabu.lv viesautore

Komentēt2012 | STILS BEZ TABU