Ilze Veisbārde par grāmatām un svētku laiku

20-12-2013

Ilze Veisbārde ir Jāņa Rozes grāmatnīcu tīkla sabiedrisko attiecību un reklāmas daļas vadītāja, viņa mīl dzīvi, svētkus un, protams, grāmatas. To, ka vēlamies uzzināt ko vairāk par Ilzi, sapratām pēc Jāņa Rozes konceptveikala atklāšanas pasākuma Spicē. Tur mēs viņu pamanījām, tur viņa mums iepatikās.

Tā kā šī ir svētku nedēļa, mums padomā arī īpaša svētku intervija – šoreiz ar pielikumu, kuru aplūkot varēsiet jau pirmdien! Bet pagaidām izbaudiet interviju ar Ilzi – tajā uzzināsiet viņas bērnības sapņus, grāmatu lasīšanas rituālus, svētku tradīcijas un vēl, un vēl..

 

 

Kā viss sākās ar Jāņa Rozes grāmatnīcu? Vai grāmatas mīlat kopš bērnības un varbūt jau tad zinājāt, ka gribat darboties tieši šajā jomā?

Jāņa Rozes grāmatnīcu tīklā strādāju jau 15 gadus. Tiku pieņemta darbā, lai izveidotu reklāmas daļu. Bet, atskatoties bērnībā, mana mīļāka grāmata bija Margaritas Stārastes “Burtu meitiņa”. To man bieži lasīja priekšā, un drīz vien es to zināju no galvas. Kad vakarā mājās pārnāca omīte, es ar lielu lepnumu teicu, ka lasīšu, bet patiesībā deklamēju saturu no galvas. Vienmēr esmu bijusi liela grāmatu lasītāja, bet, kā jau liela daļa bērnu, gribēju būt daktere. Tiesa, lomu spēlēs kopā ar brāli un māsu es biju priekšniece, brālis – inženieris, bet māsa – grāmatvede. Bērnības lomas ir transformējušās realitātē – es vadu reklāmas daļu, māsa strādā bankā, bet brālis būvē mājas.

Kā ir būt sabiedrisko attiecību cilvēkam grāmatnīcai? Vai grāmatu lasīšana ietilpst pienākumos?

Galvenais uzdevums ir informēt sabiedrību par jaunākām grāmatām, autoru vizītēm grāmatnīcās, mēģināt izprast un analizēt cilvēku lasīšanas paradumus un pirkšanas tendences. Tā kā man patīk lasīt, tad cenšos pēc iespējas vairāk iepazīties ar jaunākiem izdevumiem; ļoti bieži pazīstami cilvēki man jautā, ko es ieteiktu izlasīt. Protams, ir patīkami, ja manis ieteiktā grāmata arī citiem ir šķitusi aizraujoša.

 

 

Darbā esat grāmatu ieskauta, vai tā ir arī mājās? Vai piekrītat, ka nozīme ir ne tikai izlasītām grāmatām, bet arī to klātbūtnei?

Mana darbavieta ir parasts ofiss bez grāmatu kalniem, bet, aizejot uz redakcijas telpām vai noliktavu, – tad grāmatas tiek izšķirstītas un izvērtētas. Mājās gan esmu apaugusi ar grāmatām, šo 15 gadu laikā grāmatplauktu esmu piepildījusi līdz pašai augšai. Manā bibliotēkā ir arī neizlasītas grāmatas, kas gaida īsto brīdi, kad tām pieķeršos.

Kā lasāt grāmatas? Vai ir kāda īpaša tradīcija? Tēja, kafija vai iemīļotā vieta?

Visbiežāk grāmatas lasu pirms miega. Es pat iedomāties nevaru savu vakaru bez šī rituāla! Ja gadās vairāk brīva laika, tad iecienītākā vieta ir atpūtas krēsls verandā, ieritinoties pledā ar vīna glāzi rokā.

Kādas grāmatas ieteiktu lasīt svētku laikā?

Pirmkārt, pavārgrāmatas, jo jāsāk gatavoties svētkiem, otrkārt, bērnu dzejoļu grāmatas, jo pie eglītes būs jānoskaita kāds atraktīvs pantiņš un, treškārt, kaut kas sirdij – piemēram, viegli sentimentāls dāmu romāns.

 

 

Kā Jūs pavadāt šo svētku laiku? Kādas ir jūsu ģimenes svētku tradīcijas?

Svētki mūsu ģimenē sākas jau Pirmajā adventē. Gatavojam Adventes vainagu, no kastēm tiek izcelti rūķi un ziemeļbrieži, uz galdiem saliktas sveces un svečturi, bet uz visām palodzēm izliktas lampiņu trepītes. Man ļoti patīk, ka Ziemassvētku gaidīšanas laikā māja ir izgreznota un logos mirdz gaismiņas. Šie atribūti palīdz veidot noskaņu un ātrāk sagaidīt Ziemassvētku vakaru. Kad bērni bija mazi, uz durvju rokturiem izkarinājām izšūtus sarkanus drēbju zābakus, kuros ik rītu tika ielikts kāds jauks pārsteigums. Pēdējos gados braucam uz mežu pēc eglītes un pēcāk to kopīgi pušķojam. Eglīte mūsu mājās katru gadu ir krāšņi izgreznota.

Ko parasti ceļat galdā?

Ēdienkarte tiek laicīgi saplānota. Bez tradicionālajiem kāpostiem un cepeša allaž tiek izmēģinātas jaunas receptes. Kartupeļi nav vienkārši vārīti, bet pagatavoti sacepumā, dārzeņi pārtop gaisīgā suflē, bet karpa ir piepildīta ar gardām piedevām. Pēc siltām vakariņām galdā tiek pasniegs saldais ēdiens, bet pēc dzejoļu skaitīšanas un dāvanu izsaiņošanas ēdam netradicionālas kūkas. Plašais pavārgrāmatu klāsts ļauj ik gadu izmēģināt jaunas ēdienu receptes.

Kāda ir jūsu iecienītākā recepte?

Manas iecienītākās receptes ir tās, kuras nav sarežģītas un neprasa daudz laika, bet garšo lieliski un izskatās kārdinoši.

Kāda, Jūsuprāt, ir ideāla dāvana svētkos? Kur rodat idejas dāvanām?

Ideāla dāvana svētkos, protams, ir grāmata! Grāmatu pēc satura varam piemērot ikvienam – bērniem bilžu pasaku grāmata, mammai romantisks romāns, tētim spraigs detektīvromāns, vecvecākiem latviešu autora vēsturisks romāns. Grāmatnīca piedāvā arī citas idejas: galda spēles, kalendārus, blociņus un tradicionālās atklātnītes. Pēc netradicionālām, mīļām, mazām dāvaniņām dodos uz tirdziņiem Kalnciema kvartālā, Berga bazārā.

Kam iesakat pievērst uzmanību svētku laikā?

Esiet kopā ar saviem mīļajiem – ģimeni un draugiem! Apciemojiet vecākus un vecvecākus, jo jūsu klātbūtne un sarunas uzmundrinās tuviniekus. Sarūpējiet kaut vai mazu dāvaniņu katram, kuru svētkos vēlaties iepriecināt!

FOTO: STILS BEZ TABU, kā arī no personiskā arhīva

Sagatavoja Rita Antonova, stilsbeztabu.lv viesautore

Komentēt

Komentēt2012 | STILS BEZ TABU