SAULGRIEŽU SAJŪTA (JĀŅUZĀLES)

21-06-2013

Santenites, magonites
Jaunu meitu Jāņa zāles,
Asi dadži, sīkas nātres
Jaunu zēnu Jāņa zāles,
Papvardites, vībotnites
Vecu ļaužu Jāņa zāles.

Pirmā nakts ārpus pilsētas, maģiskā saulgiežu sajūta, šogad arī pilnmēness mūs apspīdēs īpaši tuvu un īpaši dāsni. Priekšā gaidāma kārtīga līgošana, plašā draugu vai šaurā ģimenes lokā, bet sagatavoties vajag pienācīgi. Gan sētu un māju sakopt, gan galdu bagātīgi saklāt, gan sevi sagatavot. Par to pēdējo es šoreiz vislabprātāk pastāstīšu.

Īstajā Saulgriežu dienā ( 21. jūnijā, piektdien) ceļamies līdz ar Sauli. Nekāda ilgā vārtīšanās gultā vai garās brokastis iekštelpās! Saģērbjamies ( lai gan, vislabāk jau pa pliko) un vēl pa svaigo rasu skrienam pļavā, apzinoties,ka šajā dienā un šajā brīdī daba sevi visdāsnāk dāvā tam ,kurš gatavs to saņemt.

Klusā vientulībā vai nelielā draugu lokā pārdomāti lasām visus tos labumus, kas pār pārēm mums visapkārt – margrietiņas,madaras, āboliņš (sarkanais un baltais), deviņvīru spēks, baldriāns, mātere, raudene, baltā nātre, biškrēsliņš, kaķpēdiņas, zaķpēdiņas, cigoriņš, gaiļbiksīte, māllēpe, rudzupuķe, amoliņš, melisa, lavanda, pelašķis, veronika, asinszāle, ugunspuķe, vībotne, piparmētra, kumelīte, kliņģerīte, ceļmallapa, matuzāle, ārstniecības lupstāji, strutenes, zirgskābenes, kā arī ozolu, bērzu un pīlādžu zari un lapas…

Kā to visu izmantot vēl bez vainagu pīšanas un mājas dekorēšanas? Iekšējam labumam! Pēc gaumes vai visu kopā vai katru atsevišķi ( āboliņu,nātri,piparmētras, kumelīte, lavanda…) liekam svaiga ūdens traukā. Ja vēlies veldzēties visas dienas garumā, samet lapiņas sava iecienītā ūdens pudelē, ja vēlies lēnu rīta/vakara rituālu, savāri tēju.

Ārējam labumam! Nātru maska! Nē,tas nav sāpīgi un nav dabā mums labvēlīgāka auga, manuprāt. Nenoliedzami arī nātru dzēlieni veselībai,tavai imunitātei ir ļoti labvēlīgi,bet ja negribi sevi mocīt, ar cimdiem salasi pāris nātru lapas bļodiņā.Klāt pāris pilienus tīra ūdens vai bērzu sulu, pēc patikas un vajadzībām vēl vari pievienot medu, mālu vai kas nu tuvs. Dabūt to visu vienmērīgā putriņā un liec brīnumlīdzekli uz sejas. Lūk tā ir maģija.

FOTO : Santa Liepa

Sagatavoja Santa Liepa, stilsbeztabu.lv viesautore

Komentēt2012 | STILS BEZ TABU