ETNISKI JĀŅI

20-06-2012

Krists Jānis Lazdiņš ir gados jauns senlatviešu kultūras entuziasts. Ikdienā viņš izgatavo kokles, studē psiholoģiju, daudz pēta, domā un analizē. Šķiet, pievēršanās senajai dzīvei viņam nākusi dabiskā ceļā. Šo dzīvesveidu sācis piekopt, lai atgrieztos pie sava un sakrālā pamata. Mēs, STILS BEZ TABU, gribējam uzzināt, kas un kāda ir etniskā līgošana.

Kas ir Jāņi?

21. gadsimta cilvēka izpratnē tas ir parasts tusiņš, kurā cilvēki salasās draugu lokā, pacep šašliku, kas nupat jau palicis par ”tradicionālu ēdienu” un iedzert alu, visticamāk, finišējot ap trijiem, četriem naktī. Izsenis Jāņu tradīcija gan krietni atšķīrusies no tā, kā to redz 21. gs cilvēks. Jāņu laikam tika piešķirta maģiska un mistiska nozīme, tie bijuši vieni no nozīmīgākajiem svētkiem. Dienā pirms Jāņiem vāktajiem augiem un zālītēm tika piešķirta dziedinoša un auglību nesoša nozīme, taču šādu nozīmi piešķīra arī Jāņugunij. Jāņi ir auglības svētki un tiem ir saistība arī ar Saules kultu. Šajos svētkos cilvēki centās parūpēties par pārdabisko spēku labvēlību, savu labklājību nākošajā gadā, kā arī aizsardzību pret ļaunajiem spēkiem, kuri Jāņu laikā ir jo sevišķi aktīvi. Līdz ar Saules rietu pēc iespējas augstākās vietās tika iededzinātas Jāņugunis, tām bija auglību nesoša, dziedinoša un aizsargājoša funkcija – jo tālāk sniedzās to radītā gaisma, jo lielāku labumu nesa. Visu nakti skanēja dziesmas, notika danči un rotaļas.

Kā tie jāsvin?

Nav tādu ideālo Jāņu. Katrā novadā ir atšķirības, tos aizvada dažādi. Jāsvin tā, kā tu jūti pats un jāpaļaujās uz sevi, nevis kā dogma jāpieņem kaut kas, ko varu pateikt es, vai kāds cits.

Kuras 5 Jāņu nakts tradīcijas tu iesaki izpildīt jebkuram pilsētniekam?

Zālīšu vākšanu, siera siešanu, guns kuršanu un dziedāšanu līdz rītausmai.

Kur svinēt tradicionālus Jāņus?

Daudzi ir iecienījuši tādu vietu kā Auļukalns/Piltiņkalns Drustos. Tā ir laba un harmonizējoša vieta cilvēkiem, kas senatnē vēl nav tik dziļi, bet ir procesā uz to, tur var labi iemācīties tradīciju, ko pēc tam pielietot savā draugu lokā, izglītot cilvēkus tālāk, svinot Saulgriežus.

FOTO : joerdisanderson,  brightdawns, Brent Houston Photography  on flickr.com

Komentēt2012 | STILS BEZ TABU